Все про діалізну терапію

Перитонеальний діаліз (APD)

Автоматизований перитонеальний діаліз (АПД) є популярним, поширеним методом діалізної терапії завдяки своїй простоті, зручності та високій якості життя хворих, які перебувають на даному лікування.

Хороші слова! – скажете Ви. І кожне з цих слів підкріплено відгуками пацієнтів та багаторічною практикою фахівців.


Перитонеальний діаліз 2

Що ж це за метод лікування? АПД – це один із видів нирково-замісної терапії, яку отримує значна кількість хворих, що втратили нормальну функцію нирок. Як відомо, розвиток хронічної хвороби нирок (ХХН) супроводжується незворотною втратою функціонуючої тканини нирки, тому при використанні діалізних методів, функцію нирок по видаленню надлишку води та шкідливих речовин, при гемодіалізі виконує фільтр діалізатору, а при АПД – власна очеревина людини, яка збагачена кровоносними судинами.


Перитонеальний діаліз 4

З усіх діалізних методик, саме перитонеальний діаліз вважається найбільш фізіологічним для організму людини, адже процес очищення від шкідливих уремічних токсинів відбувається постійно, аналогічно роботі нирок. Завдяки АПД в організмі хворого не накопичуються шкідливі продукти життєдіяльності та виводиться надлишкова рідина. Процес очищення на АПД відбувається щодоби, а не 12 годин на тиждень, як при лікуванні методикою гемодіалізу.


Для проведення АПД пацієнту імплантується катетер у черевну порожнину під загальним наркозом або місцевим знеболенням. Операція не складна та майже ніколи не супроводжується ускладненнями, тому не варто непокоїтися! Зовнішня частина катетеру має вигляд невеликої гнучкої трубки, яка не заважає звичному життю хворого. Саме завдяки катеру можливе проведення перитонеальних обмінів.

Механізм обмінів дуже простий. В черевну порожнину за допомогою спеціального апарату в невеликій кількості заливається розчин, при затримці якого в організмі вода та розчинені в ній речовині переходять із крові хворого через перитонеальну мембрану в розчин. Цей розчин підлягає видаленню, що знову ж таки забезпечується роботою апарата. Видалення надлишку води та шкідливих продуктів обміну відбувається доти, поки концентрації розчинених речовин з обох сторін перитонеальної мембрани не прийдуть у рівновагу. Весь процес відбувається безболісно та малопомітно для пацієнта.

Перитонеальний діаліз 6

Як уже згадувалося, методика АПД проводиться за допомогою спеціального апарата – циклера (наприклад, Homechoice Claria Baxter). Апарат автоматично без участі пацієнта забезпечує введення та виведення діалізуючого розчину з черевної порожнини. Лікування АПД на відміну від постійного амбулаторного перитонеального діалізу проводитися у нічний час, під час сну та триває протягом 9-10 годин, завдяки цьому звільняється день для активності пацієнта, що є значною перевагою даного методу лікування.


Якісні діалізуючі розчини є передумовою ефективного лікування та якісного самопочуття хворого! Тому пацієнти за призначенням лікаря забезпечуються якісними розчинами, що доставляються за місцем проживання хворого.

При цьому, забезпечення циклером, діалізуючими розчинами та здійснення доставки відбувається на безоплатній основі!


Пацієнти, що перебувають на АПД відмічають ряд переваг:

  • зручність (лікування проводиться вдома під час сну);
  • фізіологічність (методика АПД, на відміну від гемодіалізу, дозволяє підтримувати більш природні коливання речовин в організмі та водний баланс, наближений до функцій здорової нирки);
  • мобільність (циклер має компактні розмірі, що дозволяє брати його з собою у подорожі, на дачу чи у відрядження). Для транспортування циклера передбачений невеликий кейс, що зовні не відрізняється від звичайного багажу;
  • зберігається звичний та повноцінний спосіб життя (пацієнти продовжують працювати, подорожувати, займатися спортом, зустрічатися з друзями, тощо);
  • немає потреби у використанні фістульних голок, як при гемодіалізі (6 голок/тиждень → біля 312 фістульних проколів/рік);
  • вища якість та довша тривалість життя, що спостерігається у ряді клінічних досліджень.


При АПД у хворого довше зберігається залишкова функція нирок (нирки продовжують виконувати ряд своїх функцій), завдяки чому у даної категорії хворих зберігається більш розширена дієта та немає суворих обмежень у питному режимі, якого зазвичай дотримуються хворі на гемодіалізі.

Чому замісну терапію рекомендують починати з перитонеального діалізу? Дослідження останніх років продемонстрували перевагу перитонеального діалізу, як першочергового методу нирково-замісної терапії.

Аналізуючи результати обстежень 223 гемодіалізних центрів і 194 перитонеальних центрів з різних куточків нашої планети, виявилось, що ті пацієнти, які після втрати функцій нирок розпочали лікування перитонеальним діалізом та згодом були переведені на гемодіаліз в порівнянні з хворими, що отримували лікування тільки одним методом діалізу мали більшу тривалість життя. Інші дослідження демонструють, що саме пацієнти на перитонеальному діалізі в перші роки лікування, мають більш високу якість життя у порівнянні з пацієнтами на гемодіалізі. Всі вище перераховані переваги, зумовлені тим, що завдяки перитонеальному діалізу зберігається залишкова функція нирок, підтримується гемодинамічна стабільність, відсутні значні коливання артеріального тиску та краще видаляються уремічні токсини. Хворі на АПД відмічають краще самопочуття та потребують меншу кількість лікарських препаратів у порівняні з хворими на гемодіалізі. 

Тим, хто у майбутньому планує трансплантацію нирки, варто взяти до уваги, що за результатами проведених досліджень саме пацієнти, які перебували на перитонеальному діалізі, мали кращі результати по функціонуванню трансплантату.

Щодо показань, то АПД показаний хворим:       

  • які віддають перевагу АПД або не бажають лікуватися гемодіалізом; 
  • які віддають перевагу  домашньому діалізу;         
  • з проблемами судинного доступу або неможливістю формування артеріовенозної фістули;
  • з наявною серцевою або коронарною недостатністю; 
  • з цукровим діабетом;
  • зі стійкою (злоякісною) артеріальною гіпертензією;
  • із нестабільною гемодинамікою;
  • з артеріальною гіпотензією;
  • що живуть далеко від медичного центру або у віддалених районах;
  • дитячого віку, адже використовуються малі об’єми діалізуючого розчину та відсутні денні обміни, що забезпечує можливість навчання;
  • похилого віку;
  • з порушеною координацією рухів, зниженням або відсутністю зору;
  • з високими транспортними характеристиками очеревини;
  • що мають неперервний графік роботи.

Важливо пам’ятати, що Ви маєте право обрати не тільки заклад безкоштовного отримання діалізної терапії, але й методику лікування (гемодіаліз або АПД).


Тут Ви зможете ознайомитися з переліком закладів охорони здоров’я, що функціонують в Україні та вже використовують сучасні технології діалізної терапії – HDx та APD

Читати далі

Що таке перитонеальний діаліз дізнавайтесь на порталі dializ.ua 

 

Крім «класичної» форми діалізу – гемодіалізу – перитонеальний діаліз є ще однією формою замісної ниркової терапії. Це дає змогу звільнити кров від продуктів метаболізму та надлишку води, коли нирки не можуть виконати це завдання. Ця форма діалізу для лікування хронічної ниркової недостатності була введена в 1976 році. Почавши зі США та Канади, цей метод поширився на всіх континентах.

 

Перевагою CAPD (безперервного амбулаторного перитонеального діалізу) є безперервна детоксикація через власну очеревину організму. Лікування проводиться з використанням катетера CAPD, імплантованого в черевну порожнину. Стерильна рідина вводиться у вільну черевну порожнину через катетер, зазвичай залишається там упродовж 4-8 годин, а потім замінюється новою, щоб у черевній порожнині завжди була рідина. Цей цикл повторюється кілька разів на день. 

 

Перитонеальний діаліз працює за тим самим фізичним принципом, що й гемодіаліз, але є значні відмінності в процесах. Який тип діалізу використовувати, необхідно вирішувати індивідуально з лікарем. 

 

Перитонеальний діаліз — важлива інформація для пацієнтів

 

Цей вид діалізної терапії є особливо щадною процедурою, оскільки надлишок рідини не видаляється за короткі проміжки часу, а цілодобово. У хворих, до яких застосовується цей метод, зазвичай, довше зберігається залишкова функція нирок. Також значно менше навантаження на серце. 

 

Ось найважливіші моменти, які повинен враховувати пацієнт до якого застосовується перитонеальний діаліз:

 
  • Хоча процедура проводиться вдома, пацієнти повинні регулярно відвідувати діалізний центр.

  • Потрібне інтенсивне навчання, щоб маніпуляцію можна було проводити самостійно. Якщо місце виходу катетера запалюється, перитоніт може розвинутися відносно швидко. Необхідно дотримуватися правил гігієни. Крім того, ви також повинні вміти самостійно оглянути місце виходу катетера.

  • Перитонеальний діаліз призводить до втрати білка, що вимагає дієти з більшим його вмістом. З іншого боку, діалізат містить цукор, який є джерелом калорій, але також тягарем для метаболізму цього продукту.

 

Перитонеальний діаліз — це метод, що має такі переваги:

  • тимчасова незалежність;

  • зменшений вплив на сімейне, соціальне та професійне життя;

  • зниження навантаження на організм;

  • підходить для пацієнтів з поєднаною серцево-нирковою слабкістю;

  • залишкова функція нирок зберігається довше.

 

Проте мікроби можуть потрапити в організм через постійний катетер внизу живота. В результаті виникає болісне запалення очеревини, яке необхідно лікувати антибіотиками. Тому пацієнти повинні поводитися з матеріалами особливо уважно. У деяких випадках катетер перитонеального діалізу необхідно видалити через інфекцію та перевести пацієнта на гемодіаліз. З роками очеревина також змінює свої «діалізні властивості», що може зайти настільки далеко, що виникає необхідність переходу на інший метод діалізної терапії.

 

Перитонеальний діаліз — різновиди 

 

Залежно від способу заміни діалізної рідини розрізняють:

 
  • Безперервний амбулаторний перитонеальний діаліз (ПАПД): це стандартна процедура. Пацієнт або особа, яка йому допомагає, змінюють рідину близько чотирьох-п’яти разів на день. Фільтрація крові відбувається без перерв і подібна до фізіологічної функції нирок. Зміна сумок займає близько 45 хвилин кожна. Рідина може залишатися в черевній порожнині до дев’яти годин вночі.

  • Апарат перитонеального діалізу (APD): пацієнт підключається до так званого PD cycler, електричного пристрою для моніторингу та контролю змін рідини. Апарат може змінювати рідини як тільки вночі, так і вдень.

 

Перитонеальний діаліз проводиться вдома, правильному проведенню навчаються на спеціальних курсах. Необхідною умовою для процедури є те, що хворі можуть надійно виконувати необхідні робочі кроки та правила гігієни. У разі певних попередніх операцій або захворювань черевної порожнини (наприклад, пухлини, запалення очеревини) ця форма діалізу не є варіантом, оскільки можливі рубці або спайки на очеревині можуть знизити ефективність процесу.

 

Який вид діалізу найбільш підходящий, вирішується індивідуально. Окрім медичних аспектів, зміни у повсякденному житті, які приносить із собою лікування, відіграють важливу роль для пацієнтів. Переважно, більша незалежність вважається великою перевагою: при перитонеальному діалізі заміну сумок можна проводити навіть у дорозі (наприклад, на роботі, у відпустці), за умови дотримання необхідних правил гігієни. Як результат, пацієнти з цією формою діалізу часто почуваються більш вільними у своєму повсякденному житті.

 

 

Часті питання про перитонеальний діаліз

💉 Що таке перитонеальний діаліз?

🗨 Як обговорюють перитонеальний діаліз на форумах?