Все про діалізну терапію

Гемодіаліз (НDx)

У цьому розділі ознайомимо Вас з методикою розширеного гемодіалізу HDx, його перевагами та відмінностями від традиційного низькопоточного гемодіалізу чи гемодіафільтрації. 

Розширений гемодіаліз (РГД), або ж Expanded Hemodialysis (HDx) – що ж це таке? 

РГД є новим етапом еволюційного розвитку гемодіалізу! HDx для пацієнта виглядає так само, як звичайна процедура гемодіалізу з використанням апарату типу “штучна нирка”. Водночас, секрет ефективності полягає у спеціалізованій мембрані та відповідних налаштуваннях діалізного апарату.

У порівнянні зі звичайним гемодіалізом або гемодіафільтрацією (ГДФ), HDx має ряд переваг, що покращують самопочуття пацієнта, краще очищують кров та подовжують життя хворого.


Протягом багатьох років вважалось, що ГДФ краще звичайного гемодіалізу очищує кров пацієнта від уремічних токсинів середнього та великого розміру (вони накопичуються в організмі хворого за рахунок погіршення функції нирок, що мають виводити надлишок рідини та продукти обміну). Не дивлячись, як вважалося, на більш високу ефективність ГДФ у порівнянні з рутинним гемодіалізом, у більшості країн цей метод лікування застосовується лише у 5-20% пацієнтів на гемодіалізі, адже може супроводжуватися деякими ускладненнями та потребує високої якості води для проведення процедури. Як показує практика, багато діалізних центрів не дотримується постійно підвищених вимог до якості води та може наражати своїх пацієнтів на небезпеку. Не варто також забувати про значні втрати життєво важливих білків при проведенні ГДФ, які, як відомо, беруть участь у відтворенні клітин всього людського організму, утворенні ферментів, виробленні антитіл і гормонів. Низький рівень білків в організмі може вести за собою ряд небезпечних ускладнень!

Чому уремічні токсини є небезпечними для життя? – запитаєте Ви. Все просто, уремічні токсини, що циркулюють в кров’яному руслі у хворих на термінальну стадію хронічної хвороби нирок, є факторами ризику серцево-судинних захворювань (ішемічної хвороби серця, інфаркту міокарду, інсульту, аритмій і т.д.), причиною розвитку вторинного імунодефіциту, хронічного запалення, синдрому неспокійних ніг та інших ускладнень. Все це значно погіршує якість життя та навіть може призводити до смерті пацієнтів.

Варто знати, що уремічні токсини, які накопичуються при втраті функції нирок розділяють на три основні категорії:

  • малі молекули (< 500 Да);
  • середні молекули (500 – 15000 Да);
  • великі молекули (15000 – 60000 Да).

Як відомо, сучасні методи рутинного гемодіалізу досить ефективно видаляють низько- та середньомолекулярні сполучення, проте мають обмежений вплив на великі молекули. Саме тому, весь науковий нефрологічний світ займався пошуком нових технологій, які би за своєю ефективністю максимально наближалися до роботи здорової нирки. Так, завдяки останнім дослідженням і була створена методика HDx, яка за своєю ефективністю по видаленню середніх та великих молекул може значно перевищувати не тільки традиційну процедуру гемодіалізу, але й методику ГДФ. Методика РГД стала доступною завдяки новому типу тришарової мембрани (поліарілефірсульфон-полівінілпірролідон), що використовується у інноваційних діалізаторах під назвами Theranova та Revaclear.

Гемодіаліз 2

Мембрана таких діалізаторів об’єднує в собі 4 принципи дії:

  • проникливість
  • вибірковість
  • адсорбцію
  • внутрішню фільтрацію

Більш висока проникливість забезпечується за рахунок збільшеного розміру пор мембрани, що призводить до значного підвищення проникливості для великих молекул у порівнянні з мембранами інших високопоточних діалізаторів. Саме завдяки цьому відбувається краще видалення середніх та великих молекул. Мембрана діалізаторів для РГД поєднує в собі унікальну асиметричну 3-шарову структуру з чітким контрольованим розподіленням розмірів пор, що на відміну від ГДФ, забезпечує стабільний профіль селективності протягом всієї процедури лікування гемодіалізом та підтримує видалення альбуміну й інших життєво важливих білків на контрольованому рівні.

Іншими словами, мембрана вибірково видаляє речовини з організму під час процедури: малі, середні та великі молекули уремічних токсини видаляються, а потрібні для життя людини білки залишаються в кров’яному руслі.  Не дивлячись на більш високу проникливість, завдяки адсорбційним властивостям, мембрана діалізаторів HDx являється безпечним та ефективним бар’єром для потенційних забруднювачів діалізуючого розчину та на відміну від ГДФ зменшує ризик розвитку ускладнень пов’язаних із значним водним навантаженням.

Особливості конструкції діалізаторів для HDx дозволяють проводити високоякісний РГД на класичному апараті «штучної нирки» та при звичній швидкості кровотоку досягати вищих показників ефективності по видаленню молекул у порівнянні зі звичайним гемодіалізом чи методикою ГДФ.

Підсумуємо!


Обираючи лікування РГД, Ви можете отримати:
  • високоефективне очищення крові не тільки від креатиніну, сечовину, калію, але й від фосфатів, паратгормону, бета-2-мікроглобуліну, цистацину та інших шкідливих молекул
  • збереження альбуміну та інших життєво необхідних білків в кров’яному руслі на потрібному рівні
  • ефективний захист від забруднювачів діалізуючого розчину
  • зменшений ризик розвитку серцево-судинних захворювань, вторинного імунодефіциту, хронічного запалення та інших ускладнень
  • високу якість лікування
  • подовжене та щасливе життя

Завдяки HDx, відкриваються нові можливості для покращення якості життя кожного пацієнта на гемодіалізі, адже це еволюція в сфері діалізного лікування!

Звертаємо Вашу увагу, що отримати лікування РГД можна за призначенням лікаря.

Тут Ви зможете знайти інформацію про заклади охорони здоров’я України, в яких вже зараз використовують сучасні технології діалізної терапії – HDx

Читати далі

Гемодіаліз — що це таке пояснює портал dializ.ua 

Гемодіаліз — це процедура промивання крові, яка використовується у пацієнтів з нирковою недостатністю. Він застосовується частіше, ніж перитонеальний діаліз. Апарат з мембраною фільтрує й очищає кров поза організмом. Його також називають «штучною ниркою». Процедура зазвичай проводиться в діалізних центрах, детальну інформацію про які можете знайти на порталі dializ.ua. Кураторами є спеціально навчений медичний персонал та команда лікарів.

Під час гемодіалізу кров надсилається через штучну мембрану за межі тіла для видалення речовин, що забруднюють. Ця мембрана працює як фільтр, тобто вона проникна лише для деяких речовин.

Гемодіаліз використовує фізичний принцип дифузії. Якщо речовини присутні у вищій концентрації з одного боку мембрани, ніж з іншого боку, вони мігрують через мембрану, поки концентрація речовини не вирівнюється. У крові міститься інша концентрація сечових речовин і солей крові, ніж у рідині в діалізаторі. Тому ці речовини мігрують з крові в діалізат.

Й навпаки, кров пацієнта під час процедури можна збагатити необхідними речовинами, використовуючи певний склад діалізату. З крові видаляються шкідливі речовини, а потрібні повертаються.

Гемодіаліз — особливості проведення процедури

Гемодіаліз вимагає створення судинного доступу, через який кров може направлятися з організму в діалізатор та назад. Є 3 види доступу для гемодіалізу:

  • артеріовенозний шунт (AV-шунт);

  • судинний протез;

  • діалізний катетер. 

Створення шунта зазвичай є першочерговим вибором. Лікар під час консультації з пацієнтом детально розповідає, що таке гемодіаліз та вирішує, яка форма доступу найкраща в конкретному випадку.

Перед кожним гемодіалізом пацієнт повинен стати на ваги й виміряти пульс й артеріальний тиск. Збільшення ваги в дні без діалізу вказує на те, скільки надлишкової води з організму необхідно видалити під час процедури. Потім пацієнта «підключають» до апарату.

У хворого із судинним доступом (шунт або судинний протез) в судину вводять 2 голки. Кров тече через одну голку до апарату для діалізу, а друга голка використовується для її повернення після очищення в організм. У випадку діалізного катетера, до нього під’єднують дві трубки, які ведуть до діалізатора та назад у тіло. Діалізний апарат налаштовується відповідно до показників пацієнта, та починається лікування. Під час кожного сеансу весь об’єм крові прокачується через апарат діалізу приблизно 15 разів. Нирки гемодіаліз зазвичай проводиться тричі на тиждень у спеціальних діалізних центрах і триває приблизно від трьох до п’яти годин кожен.

Гемодіаліз, гемофільтрація та гемодіафільтрація — в чому різниця

Гемофільтрація — терапевтична процедура у внутрішній медицині, особливо в нефрології, яка дає змогу видалити сечові речовини з крові та використовується для точного регулювання інших параметрів і, отже, може сприяти видаленню шкідливих речовин із крові. Гемофільтрація видаляє рідину з крові без необхідності застосування діалізату (промивного розчину). Вирішальною відмінністю в порівнянні зі звичайним гемодіалізом є те, що замість діалізатора використовується гемофільтр, який характеризується тим, що складається з високопроникної мембрани, котра забезпечує досягнення швидкості ультрафільтрації в діапазоні від 120 до 180 мл/хв.

Для забезпечення адекватного лікування необхідно провести гемофільтрацію та заміну 40% маси тіла хворого. Застосування цієї процедури не є нормою; скоріше, це резервна маніпуляція, яка зазвичай використовується лише у пацієнтів із резистентною до терапії гіпотензією під час гемодіалізу. Гемофільтрацію зазвичай необхідно використовувати безперервно протягом 24 годин. Проводиться тільки в стаціонарах лікарень або у відділеннях інтенсивної терапії. Одна зі сфер застосування — гостра ниркова недостатність після шоку.
Гемодіафільтрація — це поєднання гемодіалізу та гемофільтрації. Вона використовує переваги обох процесів. Це означає, що як менші, так і великі молекули сечі можуть видалятися більш ефективно. Тому ефект очищення та детоксикації значно вищий, ніж у відповідних окремих процесів. Гемодіафільтрація є поширеною процедурою лікування хронічної ниркової недостатності. Сеанси проводяться тричі на тиждень у спеціалізованих центрах, детальну інформацію про які знайдете на сторінках порталу dializ.ua. Який гемодіаліз в Україні найбільш підходить у конкретній ситуації, вирішується індивідуально. Окрім медичних аспектів, зміни у повсякденному житті, які приносить із собою лікування, відіграють важливу роль для пацієнтів.

Часті питання про гемодіаліз

💉 Що таке гемодіаліз?

💸 Яка ціна гемодіалізу?

👩‍⚕️ Які показання та протипоказання до гемодіалізу?

🔍 Які види гемодіалізу існують?

🇺🇦 Які умови для гемодіалізу в Україні?