Важливість гемодіалізу, коли відмовили нирки6

Все про діалізну терапію

Важливість гемодіалізу, коли відмовили нирки2

Важливість гемодіалізу, коли відмовили нирки

Гемодіаліз — метод штучної заміни функції нирок у ситуаціях, коли органи втратили здатність ефективно виводити токсичні речовини з крові. Підтримує рівновагу рідини та електролітів у організмі, а також видаляє надлишкові токсини й займається регулюванням рівня кисню. Є кілька методів гемодіалізу, але основна ідея полягає в тому, що кров пацієнта пропускається через спеціальний фільтр (діалізатор), який очищає її від токсинів. Потім очищена кров повертається до організму.

Скільки живуть на гемодіалізі? Гемодіаліз не є заміною натуральному фільтруванню крові, але допомагає підтримувати життя та покращувати його якість людям із нирковою недостатністю. Використання гемодіалізу дає змогу нормально жити, надаючи необхідну підтримку до процедури трансплантації.

Діаліз, якщо відмовили нирки при гострій нирковій недостатності

Функція нирок в організмі — критично важлива, а порушення роботи призводить до серйозних наслідків для здоров’я. Гостра ниркова недостатність — патологія, при якій органи втрачають свою функцію вкрай швидко, наприклад, упродовж кількох годин або декількох днів. Інфекції, травми, отруєння чи імунологічні порушення пошкоджують нефрони (структурні елементи, що відповідають за фільтрацію крові й утворення сечі) та обмежують їхню здатність до ефективної фільтрації крові. ГНН також виникає через недостатнє кровопостачання органів у разі гострого зниження кров’яного тиску чи крововиливу.

Лікування хвороби охоплює кілька аспектів, залежить від загального стану пацієнта та етіопатогенезу. У важких випадках, наприклад, нирки відмовили, необхідний діаліз. Використовується для видалення токсинів та зайвих речовин з організму. У разі, якщо сечовидільна система не може більше виконувати свої функції, потрібна трансплантація.

Відмовляють нирки: симптоми та небезпека

Ниркова недостатність — це коли жодна з нирок не функціонує самостійно. Розвиток ГНН — динамічний процес. Ускладнений перебіг захворювання призводить до системних порушень у роботі організму. Хвороба проявляється різними симптомами, які часто залежать від ступеня важкості та причин. Симптоми, коли відмовляють нирки:

 • утворення набряків на обличчі, ногах чи в інших частинах тіла внаслідок затримки рідини;
 • зменшення/збільшення обсягу сечі;
 • загальна слабкість та втома;
 • задишка;
 • зниження апетиту, втрата ваги;
 • тахікардія;
 • тремор, тремтіння;
 • сонливість;
 • біль, дискомфорт у спині та ділянці живота;
 • погіршення концентрації та пам’яті;
 • підвищений АТ.

Накопичення токсичних речовин призводить до уражень інших органів. Якщо є підозра на проблеми, важливо звернутися до лікаря для оцінювання та лікування. ГНН — серйозний стан, який вимагає негайного медичного втручання.

Відмовляють нирки: симптоми й стадії розвитку хвороби

Раптова відмова нирок характерна для гострої ниркової недостатності. Патологію класифікують за п’ятьма стадіями, які визначають рівень важкості. Ці стадії визначаються за рівнями креатиніну в крові та швидкістю клубочкової фільтрації (ШКФ). В основі класифікації лежить система Kidney Disease Improving Global Outcomes (KDIGO):

 1. Стадія I: легке порушення ниркової функції, ШКФ ≥ 90 мл/хв. На цьому етапі компенсаційні механізми допомагають утримувати нормальні рівні креатиніну та інших речовин. Часто симптоми не проявляються, нирки все ще можуть впоратися із фільтрацією.
 2. Стадія II: ШКФ: 60–89. Розвивається пошкодження нефронів. Спостерігається невелике зниження швидкості клубочкової фільтрації, організм функціонує нормально.
 3. Стадія III: ШКФ 30–59. Уже помітне погіршення роботи органів. Втрата більшої частини нормальної архітектури. Втрачається здатність до ефективного видалення відходів та регулювання водного та електролітного балансу.
 4. Стадія IV: ШКФ 15–29. Функція продовжує погіршуватись. Зменшення фільтрації призводить до затримки токсинів та відходів. Розвиваються симптоми: набряки, втома, анемія.
 5. Стадія V (кінцева): ШКФ < 15 мл/хв. Нирки відказують, практично втрачають здатність виконувати свою роботу. Призначають діаліз або шукають донора для трансплантації.

Терапія, у тому числі діаліз, на різних етапах хвороби спрямована на збереження функціонування сечовидільної системи, управління симптомами, уникнення прогресування патології.

Як відбувається процедура діалізу, коли відмовили нирки

Процес варіюється залежно від типу діалізу (перитонеальний, гемодіаліз) та специфічних особливостей кожного пацієнта. Загальний опис і етапи:

 • Пацієнт приходить до діалізного центру. Якщо є артеріовенозна (AV) фістула, кров береться через неї. В іншому випадку, встановлюється гемодіалізний катетер.
 • Катетер чи фістулу під’єднують до спеціального пристрою — діалізатора. Діалізатор містить мембрану, через яку проходить кров.
 • Фільтр видаляє токсини, надлишкову рідину та інші важкі речовини. Рідина для діалізу допомагає в цьому процесі, аналогічно тому, як нирки фільтрують кров у природних умовах.
 • Медичний персонал стежить за параметрами, як-от артеріальний тиск, концентрація електролітів та інші показники для забезпечення стабільності хворого.

Після завершення гемодіалізу пацієнта від’єднують від діалізатора.

Проводять післяопераційний догляд і реєструють результати процедури. Сеанс триває декілька годин, зазвичай проводиться кілька разів на тиждень. Якщо нирки відмовили повністю, гемодіаліз може бути тимчасовим заходом, поки хворий чекає на трансплантацію або доти, поки його стан не покращиться. Під час процедури видаляються зайві речовини й рідини, що підтримує нормальну роботу організму, але діаліз не замінює повністю ниркової діяльності.

Важливість гемодіалізу, коли відмовили нирки4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон