У чому небезпека захворювання нирок6

Все про діалізну терапію

У чому небезпека захворювання нирок2

У чому небезпека захворювання нирок

Нирки — парні органи, які відповідають за видалення з крові надлишків рідини, токсинів, солей та шкідливих речовин. Під час хвороби ця фільтраційна функція зменшується: утворюються набряки, підвищується артеріальний тиск, виникають інші проблеми. Якщо органи не функціонують належним чином, відповідно іде накопичення токсинів в організмі та інтоксикація. Сечовидільна система регулює рівень рідини та концентрацію електролітів (натрію та калію) в організмі. Захворювання нирок порушує баланс, що впливає на роботу серця та інших органів.

Нирки також виробляють еритропоетин, гормон, що стимулює утворення червоних кров’яних клітин. Відповідно під час хвороби вироблення еритропоетину зупиняється і розвивається анемія. Порушується обмін кальцію та фосфору в організмі, виникають кісткові патології. Якщо захворювання нирок ігнорують або лікують неефективно, це призводить до розвитку ХНН — серйозного та небезпечного стану. Ниркові захворювання мають різноманітні причини: інфекції, проблеми з судинами, травми, аутоімунні патології. Тому важливо вчасно виявляти та лікувати хвороби, щоб уникнути серйозних ускладнень.

Які є захворювання нирок: короткий опис

Як будь-які органи, нирки піддаються ризику захворювань, які впливають на їхню функціональність та загальне здоров’я людини. Поширені хвороби та симптоми:

 1. Гломерулонефрит: запалення гломерул, одиниць фільтрації в нирках. Може бути гострим чи хронічним. Симптоми: набряки, особливо навколо очей та ніг, підвищений тиск, кров у сечі.
 2. Пієлонефрит: запалення паренхіми та систем канальців спричинене бактеріальною інфекцією. Ознаки: гострий біль внизу спини, підвищена температура тіла та лихоманка, нудота та блювання, часте сечовипускання.
 3. Нефролітіаз (сечокам’яна хвороба): утворення твердих відкладень у нирках, що призводить до блокування сечоводів. Симптоми: біль у спині або боці, кров у сечі, часте відвідування туалету.
 4. Енурез: неконтрольоване сечовипускання в дорослих, пов’язане зі стресом, емоційними проблемами, порушеннями сну.
 5. Амілоїдоз нирок: білкові відкладення в тканинах, що призводить до порушень їхньої структури та функції.
 6. Тубулоінтерстиціальний нефрит: гостре зниження функції нирок, спричинене алергічною реакцією чи деякими лікарськими засобами. Клінічні ознаки: різка зміна кольору сечі, біль у нижній частині спини, свербіж та висип.
 7. Хронічна ниркова недостатність (ХНН): поступова втрата функції нирок, що без належного лікування спричиняє повну відмову органів.

У медичній практиці трапляється багато інших захворювань нирок, які впливають на різні аспекти роботи організму. Лікарі використовують клінічні та лабораторні методи для діагностики та лікування цих станів залежно від їхнього характеру та важкості.

Поширені ознаки захворювання нирок

Проблеми в організмі проявляються різними способами, ознаки відрізняються залежно від конкретного захворювання та стадії. Однак є загальні ознаки, які вказують на можливу патологію:

 • збільшення/зменшення об’єму сечі;
 • зміна кольору сечі (темна чи зі вкрапленнями крові);
 • біль під час сечовипускання;
 • набряки на обличчі, руках, ногах, навколо очей (ознака надлишку рідини в організмі);
 • підвищений артеріальний тиск (не реагує на звичайні ліки для зниження);
 • біль, дискомфорт у нижній частині спини (позаду та по обидва боки хребта);
 • втома, слабкість;
 • втрата апетиту, надмірна спрага;
 • зменшення маси тіла; ваги.
 • безсоння.

Важливо зазначити, що ці симптоми захворювання нирки часто пов’язані з іншими патологіями й лише лікар може правильно діагностувати причину.

Профілактика захворювання нирок: методи та способи 

Способи, які допомагають зменшити ризик патології, загальновідомі. Зокрема регулярна фізична активність сприяє загальному здоров’ю та знижує шанси різноманітних захворювань. Інші профілактичні методи:

 1. Обмежуйте споживання алкоголю та тютюнопаління. Цигарки негативно впливають на кровопостачання нирок, підвищують артеріальний тиск та пошкоджують ниркові тканини. Вживання алкоголю призводить до дегідратації, підвищення АТ, токсичного впливу та збільшення ризику інфекцій сечовивідних шляхів.
 2. Вживайте достатньо рідини. Забезпечення потрібного об’єму рідини допомагає утримувати нирки у відмінному стані та зменшує ризик утворення каменів.
 3. Дотримуйтесь правил здорового харчування. Профілактика захворювань нирок також охоплює дієту. Збалансований раціон із низьким вмістом солі, обмеженням жиру та споживанням достатньої кількості фруктів та овочів підтримує не лише здоров’я нирок, а і всього організму.
 4. Контролюйте рівень цукру в крові. Підтримка нормального рівня цукру та моніторинг артеріального тиску допомагає зберегти функції нирок. Адже цукровий діабет часто одна з причин розвитку гострої або хронічної ниркової недостатності. Регулярні медичні обстеження важливі для контролю цих показників.
 5. Уникайте самолікування та неконтрольованого вживання ліків. Запитайте в лікаря, перш ніж приймати будь-які медикаменти, особливо великі дози аспірину або нестероїдних протизапальних засобів.

Не допускайте інфекцій сечовивідних шляхів, оскільки вони спричиняють ураження нирок. Дотримуйтесь правил особистої гігієни, уникайте переохолодження. Регулярно проходьте медобстеження для своєчасного виявлення проблем із нирками на ранній стадії. У такому випадку лікування пройде легко та швидко. Підтримуйте нормальну масу тіла, щоб уникнути надмірного тиску на внутрішні органи.

Профілактика захворювання нирок — це здоровий спосіб життя та вчасне виявлення будь-яких проблем з організмом. Можна звернутися до лікаря для консультації та розробки індивідуалізованого плану профілактичних засобів.

У чому небезпека захворювання нирок4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон