Що таке запалення нирок: механізм розвитку
Запаленням нирок ще називають пієлонефрит, який виникає внаслідок інфікування через кров чи лімфу. Первинний виникає як незалежне захворювання через послаблення захисних сил організму та переохолодження. Вторинний розвивається через аномалії розвитку та травми. В зоні ризику жінки до 30 років та діти дошкільного віку. Розвиток запалення нирок може бути швидким або поступовим, залежно від причини та індивідуальних особливостей організму. При наявності підозри на пієлонефрит, важливо звернутися до лікаря для діагностики та призначення відповідного лікування.
Які основні етапи запалення нирок? Патогенні бактерії потрапляють у нирки через сечовивідні шляхи. Це стається внаслідок недостатньої гігієни чи захворювань сечовипускних каналів. Бактерії розповсюджуються й запускають інфекційний процес, що призводить до запалення. Імунна система реагує на присутність бактерій та інших патогенів, спрямовуючи на боротьбу клітини макрофаги. Під час імунної відповіді виробляються такі запальні медіатори, як цитокіни та простагландини. Ці речовини сприяють розширенню судин, підвищують проникність стінок судин та залучають більше клітин імунітету до місця запалення. Запальний процес ініціює руйнування тканин, що призводить до утворення рубців та порушення роботи нирок.
Запалення нирок: симптоми та причини хвороби
Клінічні ознаки запалення (пієлонефриту) варіюються залежно від стадії та типу хвороби й загального здоров’я людини. Гострий пієлонефрит супроводжується вираженими та неприємними симптомами, хронічний майже не проявляється тривалий час або виникає періодично із загостреннями та ремісіями. Які симптоми вказують на хворобу:
- тупий, гострий біль у спині, боках, особливо в районі нирок;
- збільшена частота сечовипускання, дискомфорт;
- темний колір сечі, вкраплення крові, сильний запах;
- підвищена температура тіла;
- порушення сну;
- надмірне потовиділення;
- головний біль, втома, слабкість, погіршення самопочуття;
- блювання, нудота.
Враховуйте, що пієлонефрит пов’язаний із бактеріальною інфекцією, тому супроводжується відповідними симптомами. Запалення нирок призводить до серйозних ускладнень у випадку відсутності лікування, тому втручання медиків обов’язкове.
Які причини запалення нирок
Найчастішою причиною пієлонефриту є потрапляння бактерії в організм через сечовий міхур або уретру. Також інфекція поширюється внаслідок циститу (запалення сечового міхура), інфекцій в органах малого таза. Інші причини:
- аутоімунні захворювання (імунна система атакує власні тканини);
- травматичні ушкодження;
- блокування потоку сечі;
- вірусні інфекції;
- потрапляння в організм хімічних речовин, токсинів;
- неконтрольоване вживання ліків;
- структурні аномалії у будові сечовивідних шляхів, ниркових артерій;
- везикоуретеральный рефлюкс (стан, при якому сеча повертається назад із сечового міхура до сечоводу й нирок);
- загальне ослаблення імунітету через дисбактеріоз, цукровий діабет, авітаміноз;
- вроджені, набуті аномалії розвитку.
Деякі чинники збільшують ризик розвитку запалення нирок, тому вчасне лікування інфекцій та інших захворювань допомагає уникнути цього стану.
Особливості лікування запалення нирок
Терапія хвороби полягає у використанні антибіотиків для боротьби з бактеріальною інфекцією та інших заходах для полегшення симптомів та прискорення одужання. Конкретний підхід до лікування залежить від тяжкості й характеру патології, наявності ускладнень. Основні етапи:
- Приймання антибіотиків. Приймайте ліки весь призначений курс і в повному обсязі, навіть якщо симптоми полегшуються, для запобігання повторного розвитку інфекції та формування стійкості до антибіотиків.
- Вживання достатньої кількості води, щоб уникнути дегідратації та сприяти виведенню патогенних речовин через сечовидільні шляхи.
- Для полегшення болю використовують протизапальні препарати, анальгетики.
- Відпочивайте, особливо під час загострення. Корисні теплові процедури для зняття болю та напруги в зоні нирок.
- Якщо пієлонефрит виник як ускладнення, лікар призначає відповідне лікування. Також потрібно моніторити свій стан, щоби переконатися в повному одужанні та відсутності рецидивів.
Самолікування запалення нирок небезпечне, адже ускладнення пієлонефриту досить серйозні, тому треба отримати професійну медичну допомогу.
Як уникнути запалення нирок
Щоб захиститись від пієлонефриту, бажано знати про профілактичні заходи для зменшення ризику інфекцій. Ось деякі поради:
- Дотримуйтеся гігієни сечовивідних шляхів. Після відвідування туалету використовуйте біде або мокрі серветки для додаткової гігієни.
- Старайтесь відразу йти до туалету за потреби. Занадто довгий період затримки сприяє розмноженню бактерій.
- Пийте достатню кількість води. Вода виводить токсини та побічні продукти метаболізму, допомагає в підтриманні концентрації солей та мінералів у сечі.
- Уникайте переохолодження, носіть тепле взуття та одяг у холодну погоду, оскільки переохолодження підвищує ризик інфекції.
- Уникайте скупчень людей, особливо в період епідемій.
- Збалансована дієта, регулярна фізична активність та сон підтримують імунну систему та допомагають запобігти інфекціям.
- Якщо є ознаки запалення нирок, не відкладайте візит до лікаря. Рання діагностика й лікування допоможуть уникнути ускладнень.
Нирки відіграють важливу роль у фільтрації крові та утриманні балансу електролітів, тому збереження здоров’я цих органів є важливим завданням. Підтримка їхніх функцій полягає у споживанні води, уникненні переохолодження чи надмірного споживання солі, а також веденні здорового способу життя.
Оберіть медичний заклад, який надає послуги
Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.