Що таке нирка, будова та особливості6

Все про діалізну терапію

Що таке нирка, будова та особливості2

Що таке нирка, будова та особливості

Нирка — парний орган екскреторної системи людини. Виконує ключову роль у виведенні з організму токсинів та регуляції водно-сольового балансу. Розташовані нирки у задній частині черевної порожнини, захищені нижніми ребрами. Мають квасолеподібну форму, вага 150–180 грамів. Розташовані біля хребта, одна ліворуч, інша праворуч. Фізіологічна функція нирок в організмі охоплює фільтрацію крові для вилучення води та розчинених у ній речовин, утворення сечі, а також регулювання кислотного та електролітного балансів.

Нирки оточені корою. Кора — ниркові канальці та гломерули, де відбувається первинна фільтрація. Мозок — внутрішня область паренхіми. Складається з петель Генле та дистальних канальців, тут проходить зворотна резорбція рідини. Артерії постачають кров, а вени відводять фільтровану кров від них.
Взаємодія з іншими системами забезпечує оптимальне внутрішнє середовище та стан рівноваги.

Які функції нирок у тілі людини?

Основні функції нирки є визначальними для нормального фізіологічного стану людини. Докладніше:

 • Видалення надлишку токсинів, органічних і неорганічних сполук: очищення від креатиніну й сечовини є первинною функцією нирок. Це дає змогу уникнути накопичення токсичних речовин в організмі.
 • Регулювання співвідношення рідини: нирки утримують потрібну кількість води та виводять надлишок. Порушення цієї функції призводить до набряків та інших проблем.
 • Контроль складу мінералів та хімічних речовин: оптимальний рівень натрію, калію, кальцію і фосфору важливий для підтримки організму.
 • Підтримка артеріального тиску в нормі: вироблення гормонів реніну, ангіотензину й альдостерону дає змогу активно регулювати рівновагу води та солі, впливаючи на АТ.
 • Участь у кровотворенні: гормон еритропоетин (виробляється в нирках) стимулює утворення червоних кров’яних клітин для забезпечення потрібного рівня кисню.
 • Метаболізм вітаміну D: цей елемент необхідний для засвоєння кальцію та фосфору, що важливо для здоров’я кісткової тканини та зубів.

Розуміння функції нирок є ключем до збереження загального здоров’я та попередження низки захворювань.

Як відбувається очищення крові в нирках та інші функції нирок

Фільтрація та утворення сечі — важливий процес, який допомагає підтримувати внутрішню рівновагу людського тіла. Очищення крові відбувається в мікроскопічних структурних одиницях — нефронах. У кожній нирці приблизно мільйон нефронів, кожен складається з клубочків і канальців. Клубочки — фільтри з надзвичайно дрібними порами, які вибірково фільтрують воду та мікроречовини. Функції нирки забезпечуються за допомогою складного механізму роботи:

 1. Фільтрація. Розпочинається в капілярах ниркових тілець, де кров проходить у сечовий (боумеровий) простір. Тут формується первинна сеча, вона містить воду, електроліти, аміак, сечовину та інші розчинені речовини.
 2. Зворотна резорбція. Первинна сеча потрапляє в ниркові канальці. Корисні речовини, як-от глюкоза, амінокислоти, вода повертаються в кров’яний потік через їхні стінки. 
 3. Секреція. Деякі речовини, наприклад, іони (водень та калій), виводяться в сечу. Усунення шкідливих відходів підтримує баланс електролітів в організмі.

Залишкова рідина після зворотної резорбції та секреції стає сечею. Вона потрапляє в ниркову лоханку, а звідти в сечовий міхур для тимчасового зберігання. Коли міхур наповнюється, відбувається акт сечовипускання через сечовий канал.

Відповіді на популярні питання про функції нирки

Важливо розуміти значення нирки, як невіддільної частини організму, щоб слідкувати за її функціонуванням. Корисна інформація:

 1. Чому нирки життєво необхідні? Вони фільтрують кров, видаляють надлишки рідини та відходів, регулюють рівновагу електролітів, а також виробляють гормони, що регулюють АТ та вироблення еритроцитів.
 2. Чи можна жити з однією ниркою? Так, це можливо, якщо інша функціонує нормально. Багато людей народжуються з одним органом, втрачають нирку через трансплантацію або хірургічне втручання. Одна здорова нирка може виконувати функції двох.
 3. Як дізнатись, що є проблеми? Про хворобу свідчать біль в спині, зміни в об’ємі сечі, набряки, високий або низький тиск, постійна втома. Для діагностики потрібно здати аналізи.
 4. Чи коливається об’єм сечі в людини зі здоровими нирками? Так, кількість сечі може коливатися залежно від різних чинників, як-от водний баланс, споживання рідини, фізична активність.

Своєчасна діагностика може виявитися вирішальною для запобігання можливим проблемам із цими органами. Збереження функцій нирок — важлива складова загального підходу до здоров’я та довголіття.

Яким чином зберегти функції нирок

Для зменшення ризику та збереження функції нирки лікарі рекомендують дотримуватися кількох правил:

 • регулярний контроль тиску і, у разі потреби, лікування гіпертензії;
 • правильне харчування, обмеження солі, споживання достатньої кількості води;
 • відмова від тютюнопаління, алкоголю;
 • регулярний медичний огляд;
 • активний спосіб життя, підтримка здорової ваги.

Ці заходи допомагають уникнути розвитку хвороб. Якщо патологія все ж проявилась, важливо надати медичну допомогу якнайшвидше, особливо у важких випадках, оскільки це допоможе запобігти ускладненням. Пам’ятайте, що самолікування ризиковане.

Що таке нирка, будова та особливості4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон