Харчування при хворих нирках: особливості6

Все про діалізну терапію

Харчування при хворих нирках: особливості2

Харчування при хворих нирках: особливості

Нирки — це парні органи, що виконують ключові функції для забезпечення стабільності внутрішнього середовища організму. Фільтрують кров, видаляючи зайві токсини та продукти обміну речовин. Потім нирки формують сечу, регулюють водний баланс та вирівнюють рівень електролітів. Крім того, виробляють еритропоетин, який стимулює утворення червоних кров’яних клітин, та впливають на кров’яний тиск через виробництво реніну. 

Здоровий раціон при проблемах з нирками має важливе значення для забезпечення нормального функціонування організму й уникнення погіршення стану хворого. Основні принципи полягають в обмеженні певних речовин, контролі рівня рідини та виведенні токсинів з організму. Однак точні рекомендації варіюються залежно від конкретного виду та стадії захворювання. Люди з хворобами нирок часто отримують рекомендації щодо вживання білків, оскільки виведення їх із крові спричиняє труднощі для хворого органу. Тому рекомендовано зменшити частку м’яса, риби, яєць та молочних продуктів.

Велике споживання натрію (солі) призводить до підвищеного тиску та затримки рідини в тілі. Обмеження кількості солі допомагає контролювати ці проблеми. Відповідно до стадії хвороби може знадобитися моніторинг об’єму рідини. Також зберігайте збалансованість у вживанні калорій для підтримання оптимальної маси тіла, уникнення зайвого навантаження на органи. Важливо знати про заборонені продукти при хворих нирках — консерванти, барвники, алкоголь та певні ліки негативно впливають на сечовидільну систему, тому їх варто уникати. Враховуючи обмеження у раціоні, забезпечте достатню кількість вітамінів та мінералів. У деяких випадках призначають вітамінно-мінеральні комплекси.

Заборонені продукти при хворих нирках: список

Перед внесенням змін до дієти необхідна консультація лікаря або ліцензованого дієтолога. Індивідуальні рекомендації залежать від важкості захворювання, наявності хронічних хвороб та особливостей організму. Може бути рекомендовано відмовитися чи обмежити споживання певної їжі, яка погіршує стан нирок. Загальний список продуктів:

 • Білкова їжа: м’ясо, риба, яйця та молочна продукція. Перевищення кількості білків призводить до збільшення навантаження на нирки через потребу у фільтраційних функціях.
 • Натрій (сіль). Надмірне надходження натрію спричиняє затримку води та підвищення артеріального тиску. Вживання речовини варто обмежувати й це полягає не тільки в солі, яку додають до їжі, але і стравах з її високим вмістом: консерванти, чіпси, солоні закуски.
 • Фосфор. Захворювання нирок призводять до накопичення фосфору в організмі. Горіхи, насіння, шоколад, газовані напої та консерванти треба виключити з раціону.
 • Калій. У випадках гіперкаліємії (підвищений рівень калію в крові) необхідно відмовитися від бананів, апельсинів, картоплі, томатів, бобів, шпинату.
 • Фрукти та соки містять високий вміст цукру та калію, тому завдають шкоди ниркам. Також уникайте алкоголю.
 • Консерванти та фастфуд містять багато солі, цукру та трансжирів, що не корисно для уражених нирок.

Поради щодо харчування при хворих нирках можуть відрізнятися виходячи з конкретної патології та індивідуальних чинників. Лише лікар надає потрібну інформацію.

Харчування при хворих нирках: дозволені продукти

Дієта пацієнтів із хворобами нирок має бути ретельно розроблена для забезпечення необхідних поживних речовин та одночасно уникнення надмірного навантаження. Які групи продуктів мають бути в раціоні:

 • Овочі: броколі, капуста, кріп, кабачки, спаржа.
 • Фрукти: яблука, груші, абрикоси, вишні, ананас.
 • Зернові: рис, макарони, хліб без великого вмісту солі.
 • Білок рослинного походження: тофу, соя, бобові, горох, сочевиця.
 • Низькожирні види сирів та йогуртів (в обмеженій кількості).
 • М’ясо: нежирні види м’яса, наприклад, курятина, індичка.
 • Риба: тунець, тріска.
 • Яйця: в обмежених кількостях.
 • Чиста питна вода, зелений чай у малих кількостях.

При плануванні меню враховуйте заборонені продукти при хворих нирках, зменшення відсотка білків, солі, фосфору та калію. Оптимальний раціон має містити низькобілкові продукти, як-от рослинні білки, а також овочі та фрукти. Індивідуалізовані поради від лікаря чи дієтолога забезпечать збалансоване харчування, спрямоване на стимуляцію роботи нирок та покращення загального здоров’я.

Харчування при хворих нирках: загальні рекомендації

Раціон грає важливу роль у забезпеченні здоров’я нирок та підтриманні їхньої нормальної роботи. Для осіб, що стикаються із патологіями видільної системи, особливо важливо дотримуватися дієти, яка сприяє захисту цих важливих органів від подразнень. Тому правильний вибір страв та обмеження споживання деяких харчів може суттєво поліпшити якість життя та сприяти загальному оздоровленню. Кілька порад:

 • Виключіть їжу з вмістом оцту та гострі страви, каву, мінералку, гриби, прянощі та спеції, зокрема дуже гострі.
 • Варто утримуватися від вживання шпинату, щавлю, шипшини та інших продуктів з оксалатами чи щавлевою кислотою.
 • Уникайте занадто суворої дієти та контролюйте вагу.
 • Споживайте страви невеликими порціями, але частіше.
 • Дотримуйтесь режиму харчування, уникаючи різних дієт.
 • Забезпечуйте достатню гідратацію, контролюйте об’єм води.

Відповідальне харчування при хворих нирках грає ключову роль у підтриманні здоров’я. Регулярно перевіряйте функцію нирок за допомогою аналізів, підтримуйте здорову масу тіла через фізичну активність. Слідкуйте за вживанням ліків та не займайтесь самолікуванням. Дотримання порад лікаря та дієтолога є ключем до швидкого одужання. 

Харчування при хворих нирках: особливості4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон