Життя на діалізі: особливості процедури6

Все про діалізну терапію

Життя на діалізі: особливості процедури2

Життя на діалізі: особливості процедури

Діаліз — процес очищення крові від токсинів, зайвих речовин та надлишкової рідини через використання спеціального обладнання, що функціонує як штучна нирка. Часто використовується для лікування хвороб нирок, наприклад, хронічної ниркової недостатності. Є два основних типи діалізу: гемодіаліз та перитонеальний діаліз (ПД). Під час гемодіалізу кров виводиться з організму, проходить через спеціальний апарат, який видаляє небезпечні речовини. Потім очищена кров повертається назад в організм.

ПД використовує очеревинний простір як природний фільтр. Розчин вводиться в порожнину через катетер, де взаємодіє з кров’ю через стінки. Потім цей розчин разом із токсинами видаляється. Життя на діалізі допомагає зберігати баланс хімічних речовин у крові та вивести зайву рідину. Цей процес може бути тимчасовим (наприклад, при гострих ниркових проблемах) або постійним (при хронічних ниркових захворюваннях).

Життя на діалізі: основні етапи сеансу

Регулярні процедури допомагають пацієнтам далі займатися повсякденними справами та насолоджуватися різними аспектами щоденного побуту. Як проходить гемодіаліз:

 1. Підготовка до сесії. Пацієнт приходить до медичного центру, де вимірюють вагу, тиск та інші показники. Зазвичай терапія проводиться тричі на тиждень.
 2. Встановлення доступу до кровообігу. Використовуються такі форми доступу: артеріовенозна фістула, шунт. Ці хірургічно створені шляхи з’єднують артерію з веною для створення каналу для видалення та повернення крові.
 3. Сесія діалізу. Пацієнта приєднують до діалізатора, спеціального пристрою, який виводить токсини та зайві речовини. Процедура триває кілька годин, зазвичай 3–4.
 4. Слідкування за станом пацієнта. Медсестра ретельно спостерігає за хворим протягом усього часу процедури, моніторячи тиск, пульс, температуру та інші параметри.

Перитонеальний діаліз:

 1. Пацієнт вивчає техніку, отримує поради фахівців для життя на діалізі й самостійного проведення процедури вдома.
 2. Вводиться спеціальний розчин через катетер, розташований у черевній порожнині. Утримується всередині 4–8 годин та очищає організм від продуктів обміну.
 3. Після тривалого контакту розчин виводиться із черевної порожнини.

Це загальний огляд процедур. Пацієнти повинні взаємодіяти з працівниками клініки, дотримуватися спеціальної дієти, режиму дня, приділяти увагу своєму здоров’ю.

Підготовка до життя на діалізі

Адаптуватися до нових умов і підтримувати своє здоров’я пацієнту з ХНН допоможуть кілька порад:

 • Розгляньте процес діалізу, види, можливі ускладнення й обмеження в щоденному житті. Звертайтеся до медичних фахівців, які можуть надати докладну інформацію і відповісти на питання.
 • Розгляньте всі можливі варіанти та виберіть той, який найкраще відповідає становищу та особистим потребам. Проконсультуйтесь із медичними фахівцями про переваги та недоліки кожного методу.
 • Обговоріть плани з лікарем, дієтологом, соціальним працівником. Отримайте рекомендації щодо харчування, лікування та інших аспектів.
 • Забезпечте сімейну та соціальну підтримку. Родина та друзі мають бути проінформовані про життя на діалізі, стан і потреби хворого. Якщо можливо, домовляйтеся про повсякденні обов’язки, допомогу під час сесій.
 • Якщо вибрали перитонеальний діаліз, вивчіть техніку введення розчину, догляд за обладнанням та інші необхідні навички самостійного догляду.
 • Організуйте розклад враховуючи щотижневі сесії. Розгляньте варіанти роботодавця щодо гнучкого робочого графіку чи дистанційної роботи.
 • Розробіть схему дій у випадку непередбачуваних ситуацій, наприклад хвороби, виїзду за кордон. Створіть «екстрений план», повідомте про нього близьким, друзям та медичному персоналу.
 • Дотримуйтеся дієти, займайтесь фізичною активністю, відмовтесь від паління та вживання алкоголю.

Підготовка вимагає терпіння, самодисципліни та планування. Попри виклики, є можливість активного та повноцінного життя на діалізі. Спілкуйтеся з медичною командою, розглядайте наявні можливості та забезпечте належну підтримку.

Життя на діалізі: відповіді на популярні запитання

Діаліз — важкий етап у житті, який вимагає розуміння та підготовки. Маючи необхідну інформацію, пацієнти краще адаптуються до нових реалій. Що варто знати:

 1. Чи можна змінити клініку? Так, пацієнти можуть змінити центр діалізу. Варто розв’язати організаційні питання, обговорити нюанси з медиками та адміністрацією закладу.
 2. Чому важливо моніторити рівень фосфору та кальцію в крові? Високі показники спричиняють проблеми кісток та судин. Необхідно кожного місяця робити аналізи, дотримуватися дієти, приймати препарати кальцію та вітамін D під контролем медичного персоналу.
 3. Що означає вислів «суха вага»? Це вага пацієнта без зайвої рідини. Контроль важливий для запобігання накопичення води, що провокує серцеві проблеми та інші ускладнення.
 4. Що станеться, якщо я питиму забагато рідини? Зайва рідина спричиняє збільшення маси тіла, підвищений тиск та набряки. Контроль споживання води є важливою частиною режиму.
 5. Чи може людина, яка відвідує сеанси гемодіалізу, поїхати у відпустку? Так, подорожувати можна. Але необхідно попередньо спланувати сесії діалізу в іншому центрі, забезпечити необхідну медичну інформацію та взяти із собою ліки.
 6. Чи дозволені заняття спортом? Так, фізична активність можлива. Однак, потрібна консультація лікаря щодо безпеки та обмежень залежно від стану здоров’я.
 7. Діаліз — це боляче? Сама процедура діалізу не пов’язана з болісними відчуттями. Гемодіаліз спричиняє дискомфорт під час введення катетера або під’єднання апарату, але зазвичай пацієнти адаптуються до цього процесу. Перитонеальний діаліз відбувається вдома й багато пацієнтів знаходять його зручним та менш неприємним.

Життя на діалізі є викликом, але з правильною підготовкою та підтримкою пацієнт може насолоджуватися звичною активністю, подорожами та спортом. Важливо дотримуватися рекомендацій, щоб забезпечити максимальний комфорт.

Життя на діалізі: особливості процедури4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон