У чому важливість нормальної функції нирок та як запобігти хворобі6

Все про діалізну терапію

У чому важливість нормальної функції нирок та як запобігти хворобі2

У чому важливість нормальної функції нирок та як запобігти хворобі

Важливість здоров’я нирок у житті людини важко переоцінити, оскільки ці парні органи відіграють вирішальну роль у забезпеченні внутрішнього стану рівноваги та ефективного функціонування організму. Нирки, що входять до складу сечовидільної системи, відповідають за фільтрацію крові, регуляцію водного балансу, електролітів та видалення відходів обміну речовин. Збереження функції нирок важливе для загального добробуту. Є кілька чинників, які можуть призвести до хвороби. Зокрема, високий артеріальний тиск та цукровий діабет завдають серйозної шкоди ниркам, порушуючи їхню нормальну функцію. Спадковість також впливає на схильність до захворювань.

Для запобігання хворобам варто вживати низку заходів. Необхідний моніторинг артеріального тиску та рівня цукру в крові. Раціональне харчування з обмеженням солі та насичених жирів, а також достатня кількість свіжих овочів та фруктів сприяє повноцінній роботі системи. Регулярна фізична активність та нормальна вага мають позитивний вплив на організм. Вживання достатньої кількості рідини допомагає виводити токсини та утримувати оптимальний рівень дегідратації. Важливо регулярно відвідувати лікаря для профілактичних обстежень, що дає змогу виявити проблему на ранній стадії. Усвідомлення ризику та своєчасні заходи значно зменшують ймовірність розвитку патологій.

Будова та функції нирки 

Сечовидільна система є важливим компонентом організму, оскільки допомагає підтримувати стабільність внутрішнього середовища, видаляти токсичні речовини та забезпечувати нормальне функціонування інших систем тіла. Правильна функція нирок в організмі необхідна для збереження загального здоров’я та ефективності фізіологічних процесів. Система складається з нирок, сечового міхура й сечоводів. Детальніший опис:

 1. Нирки:
  • Кора: зовнішній шар, покритий сполучною тканиною, має зернисту структуру.
  • Ниркова балія: ділянка, через яку артерія та вена входять у нирку, а сечовід виходить назовні.
  • Нирковий мозок: внутрішня ділянка органу, у якій розташовуються нефрони (канальці, що отримують рідину з кровоносних судин).
  • Паренхіма: об’єднання ниркової кори та мозку, що містить ниркові сечоводи для збору та виведення сечі.
  • Ниркові тільця (капсули Боумена): мікроскопічні фільтри, які здійснюють перший етап фільтрації крові.
  • Трубочки (канальці): складаються з проксимальної та дистальної частин, які відповідають за реабсорбцію та секрецію.
 2. Сечовий міхур:
  • Стінка міхура: складається з трьох шарів гладеньких м’язів, що дають змогу міхурові розширюватися й брати участь у зберіганні та виведенні сечі.
  • Шийка міхура: звужений кінець, що з’єднує міхур із сечоводами.
 3. Сечоводи:
  • Сечові протоки: трубоподібні структури, які транспортують сечу з нирок до сечового міхура.
  • М’язові шари сечоводів: допомагають у переміщенні сечі вниз до міхура.

Завдяки об’єднаній роботі органів система відсіює шкідливі речовини, забезпечує водний та підтримує хімічний баланс. Для нормального функціонування організму необхідне ефективне виведення побічних продуктів метаболізму.

Детально про функції нирки

Нормальне функціонування нирок є ключовим чинником підтримання життєво важливих процесів організму. Коли робота органу погіршується, це може призвести до різних ускладнень та проблем зі здоров’ям. За що відповідають нирки:

 • Фільтрація крові. Фільтри відокремлюють зайві та шкідливі речовини з крові, утворюючи первинний сечовий фільтрат.
 • Реабсорбція. Під час проходження через ниркові трубочки, корисні речовини, наприклад, глюкоза, амінокислоти, солі та вода, реабсорбуються і повертаються до крові. Цей процес сприяє збереженню необхідних речовин для організму.
 • Секреція. Нирки виділяють калій, воду та водорозчинні вітаміни у сечу та допомагають утримувати оптимальний хімічний склад крові.
 • Регулювання об’єму рідини, що визначається рівновагою між фільтрацією крові та реабсорбцією різних речовин. Сечовий міхур служить резервуаром для тимчасового зберігання сечі перед її виведенням з організму.
 • Регулювання тиску. Нирки виробляють ренін, який регулює АТ. Вплив реніну на судини підтримує потрібний об’єм крові для забезпечення нормального кровообігу.

Функції нирок не тільки забезпечують виведення токсинів, але і впливають на різноманітні аспекти фізіології організму: регулювання електролітів, утримання кислотно-лужного балансу та участь у синтезі червоних кров’яних клітин. Збалансована робота нирок — критично важлива для здоров’я та функціонування тіла людини.

Які хвороби спричиняє порушена функція нирок

Дисфункція нирок може бути зумовлена різними хворобами та умовами. Причини патологій різні: генетичний чинник, вік, неконтрольоване вживання медикаментів, інфекції. Перелік захворювань:

 • Хронічна ниркова хвороба (ХНН) — стан, при якому нирки поступово втрачають функції. Може тривати роками без явних симптомів. Причини: цукровий діабет, артеріальна гіпертензія.
 • Гломерулонефрит — запальний процес у гломерулах, який впливає на фільтраційну здатність та призводить до порушення функції нирок.
 • Полікістоз — генетичний розлад, при якому в нирках утворюються кісти.
 • Сечокам’яна хвороба — утворення каменів у сечових шляхах блокує нормальний потік сечі та вражає органи.
 • Системні захворювання сполучної тканини: системний червоний вовчак, склеродермія та інші патології негативно впливають на роботу органів.
 • Аутоімунні захворювання, як-от імунний гломерулонефрит — імунітет атакує власні тканини, провокуючи запалення та ураження.
 • Інфекції сечовивідних шляхів та пієлонефрит спричиняють запальний процес, порушуючи роботу системи.

Ці хвороби спричиняють різні ступені порушення функції нирок, від помірного до важкого, що визначає характер лікування та прогноз для пацієнта. Запобігання та рання діагностика захворювань гарантують швидке одужання та відновлення здоров’я нирок.

У чому важливість нормальної функції нирок та як запобігти хворобі4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон