Що таке хронічна ниркова недостатність6

Все про діалізну терапію

Що таке хронічна ниркова недостатність2

Що таке хронічна ниркова недостатність

Що таке хронічна ниркова недостатність

Нирки виконують низку ключових функцій в організмі людини, як-от виведення токсинів та надлишків рідини з організму, регулювання кров’яного тиску, утримання електролітного балансу та вироблення гормонів, що контролюють червоні кров’яні клітини та кількість кальцію. Відсутність належного догляду за тілом може призвести до розвитку хронічної ниркової недостатності.

ХНН — це стан, при якому нирки втрачають здатність ефективно виконувати функції протягом тривалого періоду часу. Хвороба розвивається протягом років і часто не проявляється на ранніх стадіях.

Причинами ХНН є цукровий діабет, гіпертонія (високий кров’яний тиск), пієлонефрит чи полікістоз. Токсичний вплив на нирки мають деякі ліки, особливо при тривалому вживанні. Лікування хронічної ниркової недостатності спрямоване на усунення причини захворювання та контроль симптомів для збереження якості життя пацієнта. Важливо також вживати заходи для попередження прогресу захворювання, як-от моніторинг артеріального тиску.

Хронічна ниркова недостатність: поширені клінічні ознаки

Хвороба може прогресувати тривалий час, а симптоми проявляються поступово. Рання стадія патології характеризується практично повною відсутністю симптомів, тому цей стан іноді називають «тихим вбивцею». Однак із часом, коли робота нирок погіршується, з’являються перші ознаки. Симптоми хронічної ниркової недостатності:

 • втома та слабкість навіть при невеликому фізичному навантаженні;
 • втрата апетиту та зниження ваги;
 • безсоння, сонливість;
 • погіршення концентрації пам’яті;
 • збільшення споживання води (полідипсія), підвищений об’єм сечі (поліурія);
 • гіпертензія (артеріальна гіпертонія);
 • набряк обличчя, рук, ступнів через затримку рідини;
 • помірна анемія.

Якщо відчуваєте будь-які із цих симптомів або маєте підозру на ниркові ускладнення, важливо звернутися до лікаря для обстеження та діагностики.

Хронічні ниркова недостатність: стадії та короткий опис

Хворобу класифікують за рівнем функціонування органів. Класифікація базується на швидкості фільтрації крові через нирки, вимірюваної креатиніновим кліренсом та швидкістю клубочкової фільтрації (CKD-EPI або проба Реберга). Загальна характеристика кожної стадії хронічної ниркової недостатності:

 1. Порушення функцій, але нормальний креатиніновий кліренс. Може тривати роками, часто супроводжується мінімальними або взагалі відсутніми симптомами. Швидкість клубочкової фільтрації (ШКФ) понад 90. Показник вимірюється в мл/хв.
 2. Легка. Проба Реберга між 60 та 89. Можливе збільшення АТ. Проявляються перші симптоми: втомлюваність та слабкість.
 3. Середня. Розділяється на стадію 3А (ШКФ 45–59) та 3B (30–44). Поява більш виражених симптомів: підвищення артеріального тиску, втрата апетиту та збільшення рівня креатиніну.
 4. Важка. ШКФ між 15 та 29. Значне зниження функцій парного органу, погіршення самопочуття та загального стану.
 5. Кінцева. CKD-EPI менш як 15. Вимагає сеансів діалізу або трансплантації нирки для збереження життя.

На перших стадіях ХНН клінічні ознаки практично відсутні й прогресування хвороби дуже повільне. Тому важливі профілактичні огляди для ранньої діагностики та терапії.

Хронічна ниркова недостатність: діагностика

Діагностика хвороби охоплює низку клінічних, лабораторних та інструментальних процедур. Процес спрямований на визначення рівня функціонування сечовидільної системи й виявлення можливих причин, які призвели до її ураження. У першу чергу лікар збирає інформацію про медичну історію пацієнта, можливі чинники ризику хронічної ниркової недостатності, а також проводить фізичне обстеження для виявлення ознак, що вказують на проблеми. Далі призначають лабораторні тести крові та сечі:

 • Креатинін та урея: збільшення концентрації речовин у крові свідчить про порушення функції нирок.
 • Креатиніновий кліренс: визначається для оцінки швидкості фільтрації креатиніну.
 • Електроліти (наприклад, калій, натрій): допомагають визначити рівновагу електролітів у організмі.
 • Ультразвукове обстеження: визначає розміри та структуру органів, а також виявляє можливі аномалії чи утворення.

Також використовують рентгенографію, КТ, МРТ, біопсію. Після проведення необхідних тестів і обстежень, лікар ставить діагноз і розробляє план лікування, до якого входять ліки, дієта, спостереження за тиском та інші рекомендації для збереження нирок та покращення стану хворого.

Хронічна ниркова недостатність: методи терапії

Терапія ХНН спрямована на управління симптомами та усунення можливих ускладнень. Підхід до лікування варіюється залежно від стадії, причини хвороби та індивідуальних особливостей пацієнта. Загальні аспекти:

 • Моніторинг АТ є ключовим у терапії. Лікар призначає антигіпертензивні препарати та рекомендує внести зміни в стиль життя для підтримки показників.
 • Дієта полягає в обмеженні споживання білка, натрію та калію. Призначається для зменшення навантаження на нирки та контролю рівня електролітів.
 • Необхідне лікування супутніх захворювань, як-от цукровий діабет чи гіпертонія.
 • Медикаменти приймають для усунення симптомів та сповільнення прогресу хронічної ниркової недостатності. Це можуть бути препарати для контролю артеріального тиску, зменшення виділення білка із сечі та інші.
 • Діаліз застосовується у важких випадках, допомагає виводити токсини та зайві речовини. Є різні види діалізу, наприклад, гемодіаліз та перитонеальний.
 • Трансплантація нирки від донора — єдиний метод лікування для пацієнтів із завершальною стадією.

Регулярне медичне спостереження та співпраця з лікарем є важливими для ефективного контролю ХНН та запобігання ускладненням. Схема терапії розробляється індивідуально й пацієнти повинні співпрацювати з медичним колективом для досягнення найкращих результатів.

Що таке хронічна ниркова недостатність4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон