Особливості гемодіалізу у дітей: як зробити процес менш стресовим6

Все про діалізну терапію

Особливості гемодіалізу у дітей: як зробити процес менш стресовим2

Особливості гемодіалізу у дітей: як зробити процес менш стресовим

Гемодіаліз та перитонеальний діаліз у дітей

Діаліз — життєво важлива процедура для людей, які стикаються з нирковою недостатністю. Забезпечення ефективного та безпечного діалізу в дітей вимагає уваги до різноманітних чинників, які охоплюють не лише медичні аспекти, але і психологічні та фізіологічні особливості дитячого організму. Діаліз замінює функції нирок, видаляє надлишок токсинів із крові, регулює рівень рідини та електролітів, тим самим сприяючи підтримці здоров’я. Дитячий організм відрізняється від дорослого. Це впливає на проведення процедури, дози лікування, специфічні потреби в регулюванні рідини та електролітного балансу, а також реакції на технічні аспекти. Діти зазнають значного стресу через саму процедуру, а також через можливі наслідки, проте також проявляють велику внутрішню силу і здатність знаходити позитивні сторони у будь-якій ситуації.

Для лікування використовують два методи терапії. Гемодіаліз полягає у фільтрації крові через спеціальний апарат, проводиться 3–4 рази на тиждень протягом кількох годин у лікарні або центрі діалізу під наглядом медичного персоналу. Що таке перитонеальний діаліз? Спеціальний розчин вводиться в черевну порожнину через катетер, що встановлюється в стінку живота. Відбувається фільтрація через перитонеальну оболонку. Після закінчення процесу розчин видаляється. Процедуру можна проводити в домашніх умовах, зазвичай вночі. Великий плюс — не потрібно постійно відвідувати лікарню.

Перитонеальний діаліз: особливості організму дитини

На проведення діалізу впливають відмінності між дорослим та дитиною. Діти мають більшу поверхню тіла відносно маси, що призводить до швидкого витоку рідини та збільшення потреб у рідині та електролітах. Крім того, фармакокінетичні та фармакодинамічні характеристики різні, що впливає на метаболізм лікарських препаратів та розподіл токсинів у організмі. Ще однією важливою особливістю є швидка здатність до регенерації та росту. Тобто дитячий організм вразливіший до впливу зовнішніх чинників, як-от медикаменти. 

Потрібно підібрати оптимальні параметри з урахуванням віку, маси тіла та інших індивідуальних особливостей. Нарешті, дитячі органи та системи перебувають на стадії розвитку. Наприклад, недостатньо розвинена ниркова функція потребує більшого контролю за показниками, щоб забезпечити ефективне видалення токсинів та стабільний електролітний баланс. Харчування та підживлення також мають важливе значення для здоров’я. Необхідно уважно контролювати дієту під час проведення перитонеального діалізу.

Гемодіаліз та перитонеальний діаліз: як підготувати дитину

Підготовка дитини до діалізу — важливий крок у забезпеченні її комфорту та успішного результату процедури. Кілька порад батькам:

  1. Створіть позитивну атмосферу: поясніть дитині, що діаліз допоможе почуватися краще. Тіло буде мати більше енергії, вона зможе займатись улюбленими справами, бігати та гратись. 
  2. Залучіть до процесу: дозвольте дитині брати участь у підготовці, наприклад, дозвольте вибрати улюблену іграшку або книжку, яку вона може взяти з собою на процедуру.
  3. Поясніть процес: використовуйте просту мову та ігрові методи, щоб пояснити, як працює гемодіаліз. Розкажіть про нирки, їх функцію, важливість очищення організму від шкідливих речовин.

Розкажіть про інших дітей, які успішно проходять перитонеальний діаліз та ведуть активний та щасливий спосіб життя. Це надасть впевненості та сили. Підтримуйте хороший настрій, наголошуйте на тому, що гемодіаліз допоможе покращити та відновити здоров’я. Зробивши процес позитивним, ви створите сприятливі умови для успішного проведення процедури та покращення стану здоров’я дитини.

Життя дитини на діалізі

Початок діалізної терапії не означає відмови від активного життя та припинення звичних занять. Діти на діалізі можуть жити повноцінним життям. Важливо продовжувати відвідувати школу, зустрічатися з друзями та планувати відпочинок. Фізична активність не заборонена. Насправді регулярні прогулянки та заняття спортом можуть стати частиною розкладу маленького пацієнта. Але бажано отримати консультацію лікаря щодо можливих обмежень, особливо якщо у дитини є фістула або катетер.

Не варто забувати про відпочинок та подорожі. Можна організувати сімейну відпустку, головне знайти на місці діалізний центр. Важливо обговорити з лікарем план поїздки та організацію діалізу поза домом. Якщо дитина проходить перитонеальний діаліз, то проблем з мандрівкою взагалі не має бути. Тому реальність полягає в тому, що можна жити повноцінно, продовжувати вивчати світ, займатися спортом, насолоджуватися відпочинком, з урахуванням певних рекомендацій лікаря.

Гемодіаліз та перитонеальний діаліз: відповіді на популярні запитання

Для батьків, дитина яких переживає діаліз, здоров’я та комфорт їхнього малюка стають пріоритетом. Що варто знати:

  1. Скільки триває сеанс діалізу? Тривалість сесій гемодіалізу становить близько 3-5 годин, проводиться кілька разів на тиждень у діалізних центрах. Відвідування центру займає час та вимагає гнучкості в графіку. Перитонеальний діаліз (постійний) триває 24 години на добу або 8-9 годин, якщо це автоматизований ПД.
  2. Які перспективи? Чи впливає діаліз на тривалість життя? Перспективи залежать від багатьох чинників: стану здоров’я, дотримання рекомендацій. Велика кількість пацієнтів досягають відмінних результатів, продовжують навчатися, подорожують. Плюс медицина не стоїть на місці, процедура постійно вдосконалюється та оновлюється.
  3. Які особливості дієти дитини на діалізі? Необхідно обмежити споживання натрію, фосфору, калію, рідини. Важливо дотримуватися рекомендацій лікаря та дієтолога.
  4. Як побудувати режим дня? Щоденний план має охоплювати відпочинок, правильне харчування, регулярну фізичну активність, навчання та відвідування лікарів і діалізного центру згідно з графіком. Додатково, важливо забезпечити психологічну підтримку та позитивну атмосферу вдома.

Діаліз — це початок нового етапу в житті дитини. Засвоївши потрібні навички та знання, батьки та дитина можуть займатись звичайною діяльністю та радіти кожному дню.

Особливості гемодіалізу у дітей: як зробити процес менш стресовим4

Оберіть медичний заклад, який надає послуги

Лікування діалізом може проводитися короткочасно, в порядку невідкладної або інтенсивної терапії, для виведення рідини, лікарських засобів або отрут з організму.

Обрати регіон